insülin

İnsülin

Bana göre biz diyabetlilerin en kıymetli olanı İnsülin dir …

Bizim için yaşamdır, yaşamaktır, nefestir, güçtür …

Seneler evvel verilen bir görevle “insülinin nasıl yapıldığını” üretildiği yerde görme şansım oldu …
Aman Allah’ım nasıl zor ve titiz bir işlem …koca mayalama kazanları, ancak yetkililerin girebildiği yerler, her bireyin üzerine, başına, ayağına giymesi gerekenler …aralarda gezinen insansız – robotik arabalar …

Tam 13 sene önceydi bu gezi ve koskoca bir merkezin sadece insülin üretiminde işlem yapması ve oralardan bize ,diyabetlilerin evine ulaşması bir mucize …diye yazmak isterken aklıma – ya insülin in keşfi- diye esas mucize geliveriyor …

Yazıma ilaveten www.diyabet.gov.tr nin bir haberini de aktarmak istiyorum;

İnsülin ve Diyabetin Tarihçesi

Milattan önce 2 bin yıldan beri bazı yazıtlarda diyabetten bahsedilmektedir.

Mısır’da Ebers papirüslerinde çok idrara çıkma (poliüri) olarak bahsedilmektedir. Milattan sonra 2. yüzyılda Kapadokyalı Arateus bu hastalığın etin, kolların ve bacakların eriyerek kana geçmesine yol açtığını belirterek akıp boşalma anlamına gelen “diabetes” kelimesini kullanmıştır.

İbni Sina (980-1037) ilk kez ayaklarda görülen “diyabetik gangreni” tanımlayarak şeker hastalığının sinirleri bozabileceğini ilk kez açıklamıştır. Paracellus (1493-1541) diyabetli hastalara açlık kürleri uygulamış, daha sonraki yıllarda da diyabet hastalığı ve tedavisi üzerinde çeşitli araştırmalar yapılmıştır.

Claude Bernard 1813-1878 yılları arasında hastalarda şeker yapımının arttığını ve merkezi sinir sisteminin bozulduğunu göstermiştir. 1921 yılından itibaren diyabet tedavisinde Frederick Banting ve Charles Best’in bulduğu insülin kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra ağızdan şeker ayarını düzenleyen ilaçlar keşfedilmiş ve ilerleyen yıllarda da çok daha yeni ve yararlı katkılar sağlanmıştır. Diabetes Mellitusun oluşumunu ve hastalık ilerlerken yarattığı yan etkileri aydınlatmaya yönelik araştırmalar ve tedavisi ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Bu aşamada en önemli keşif insülinin insanlık yararına sunulması olmuştur. İnsülin kullanıma girinceye kadar tip 1 diyabetlilerin tamamı ketoasidoz komasından kaybedilirken, bu gün bu oran %1′ler civarına inmiştir.

Son yıllarda insanda insülin salınım ve etki fizyolojisini daha iyi taklit etmeye dönük ilaç tedavileri ve insülin pompa tedavileri de kullanım alanına girmiştir.

Vee son bilgi, www.nobelprize.org’un haberi ;

1923 de Banting ve Macleod Tıp Nobel ödülüne layık görülmüştür.

Ben de sizler gibi İnsülini bulanlara yürekten teşekkür ediyorum …mekanları ışıkla dolsun !!!